Board of Directors

 

 

Indonesian citizen, 57 years old. He has been the President Director of the Company since June 2009 after previously serving as the Company’s Director. He obtained a Bachelor degree from the Faculty of Social and Political Science, Parahyangan University, Bandung, in 1984. He started his career as Credit Administration Staff at PT Bankap (1985-1986), then he started his career at Bank Internasional Indonesia Tbk (BII) by following the Management Development Program (1986-1987). Afterwards, he held position as Account Office (1987), Branch Head (1987-1990), Branch Manager in Semarang (December 1989-October 1990), Regional Head for Central Java (November 1990-September 1991), Deputy Head for East Java and East Indonesia Regions (October 1990-August 1994), Head of Sumatra Region (September 1994-June 1997), and Director of Consumer Banking (June 1997-August 1999). He also served as Chief Operating Officer of PT Asuransi Jiwa Sinarmas (1999-2000), and served as Director (September 2000-June 2009), and Commissioner of PT Asuransi Sinar Mas (2003-2014). Furthermore, he also held the position of President Director of PT Sinar Mas Multifinance (2000-2017). Currently, he also serves as Commissioner of PT Sinar Mas Multifinance (May 2017 - present), Commissioner of PT AB Sinar Mas Multifinance (June 2002 - present), and President Commissioner of PT Sinarmas Asset Management (July 2011 - present).

 

 

Indonesian citizen, 56 years old. He has been the Company’s Director since June 2004. He finished his education to obtain Bachelor degree in Economics, majoring in Accounting from Andalas University, Padang. He started his career as an Accounting teacher at Don Bosco High School (SMA), Padang (1981-1990). Accounting (1992), serta Manager Finance and Accounting (1992 – 2004). He held many positions previously, such as Finance Head at Prayoga Foundation, Padang (1988-1991), Accounting Staff at PT Panggung Enterprise, Ltd Jakarta (1991), Director at PT Summit Oto Finance (2000-2003), Commissioner at PT Oto Multiartha (2000-2003), and was a Lecturer at Tarumanegara University, Jakarta (1992-1995). Currently, he also holds several positions as President Director of PT AB Sinar Mas Multifinance (2002-present), President Director of PT Sinartama Gunita (2003-present), Director of PT Shinta Utama (April 2005-present). He also serves at PT Super Wahana Tehno as Director (2005- 2013) after previously serving as Director (February 2005- 2013), Director of PT Simas Money Charger (September 2007-present), and Commissioner of PT Sinarmas Sekuritas (June 2009-present).

 

Indonesian citizen, 56 years old. He has been the Company’s Director since June 2017. He graduated from the Finance & MIS Department of Portland State University, Oregon, USA in 1998. He had career experience as a Credit Officer at Bank of Trade, San Francisco, USA (January 1988-July 1989), Risk Management Officer at First Deposit Corporation, San Francisco, USA (July 1989-August 1990). He also worked at PT Bank Internasional Indonesia as Senior Manager, Card Center (May 1991-December 1992), Assistant Vice President, Credit Policy and Control (May 1991-December 1992), Vice President, Planning and Budget Division (January 1993-December 1995), Senior Vice President, Accounting and Finance Division, Planning and Budget Division (January 1996-March 1999), Director of Finance and Compliance (April 1999-August 1999). Subsequently, he served as Commissioner of PT Sinarmas Sekuritas (October 1999-April 2000), and President Director of PT Sinarmas Sekuritas (May 2000-August 2017). Currently, he also serves as President Commissioner of PT Sinarmas Futures (October 2004-present), and serves as Commissioner of PT Sinarmas Sekuritas (August 2017-present).

  

Indonesian citizen, 53 years old. He has been the Company’s Director since 10 June 2013. He finished his education in Faculty of Law from Parahyangan Catholic University, Bandung, in 1986. He also participated in the training of The Pacific Rim Bankers Program (PRBP), Seattle, USA. He began his career as a Staff at the Notary Office of Elly Soehandjojo (1986-1987), then a career in banking as Marketing Officer (1988-1990), and Head of Marketing & Credit (1990-1991) at Tamara Commercial Bank. Then, a career in Bank International Indonesia as Account Officer (1991-1992), Branch Head-Karawang (1992-1995), MDP 27 (1995-1996), Branch Head-Lampung (1996-1998), Branch Head-Bogor (1998 -2000), Branch Head-Palembang (2000- 2003), Branch Head-Bandung (2003-2004), Area Sales Manager (2005-2006), and Area Business Manager (2006). Then, he started his career at PT Bank Sinarmas as Director of Credit and Marketing (2006-2010) and Vice President Director (April 2010-September 2012). He also served as a member of Audit Committee at PT Sinar Mas Multifinance (2013-2016). Currently, he also serves as President Director of PT Pasar Dana Pinjaman (March 2016-present), and serves as Commissioner at PT Panji Ratu Jakarta (August 2016-present).

 

Indonesian citizen, 62 years old. He has been the Company’s Independent Director since June 2012. He obtained a Bachelor of Science in Business Administration and Economics from Portland State University, Oregon, in 1981, and Master of Science in Business Education from Portland State University, Portland, Oregon, in 1983. He also participated in several trainings, such as The Pacific Rim Bankers Program (PRBP), Seattle, WA, USA, in 1990, and School of Bank Indonesia Leaders batch 19 in 1994. He began his career in banking as Senior Vice President at Chase Manhattan Bank N.A (1983-1989). Later, he served as Executive Vice President-Managing Director-Treasury and International Business Area at PT Bank Danamon Indonesia (1989-1998), Senior Vice President of Treasury and Global Markets at Rabobank Indonesia (1999-2001), President Director of PT Perdana Waralaba ( 2002), Director of Finance at PT Voksel Cable (2003-2005), Advisor of PT Bank Danamon Indonesia (2006-2008), and Senior Advisor of PT Bank Sinarmas Tbk (2006-2010). In addition to banking, he also served as President Commissioner of PT Dana Usaha Makmur (2011), as well as Member of Audit Committee in several companies, which are PT Dian Swastatika Sentosa Tbk (2010-2012), PT SMART Tbk (2010-2012), and PT Duta Pertiwi Tbk (2012).